Led TV nedir? Led nedir?

Led TV nedir?
LED Televizyon’ların LCD TV’lerden farkları, ekranda görüntü oluşurken kullanılan background ışıklandırma teknolojisindeki yeniliklerdir. Normalde LCD TV’lerde background aydınlatma bir floresan ile yapılır. Bu floresan televizyon açıldığı anda yanmaya başlar ve gönderdiği ışık sürekli olarak açık kalır. Ekrandaki görüntüyü oluşturan her bir noktacığa ışık buradan gönderilir. Siyah renk için ışık bilgisi olmamasına rağmen bu lamba sürekli açık kaldığından dolayı gerçek siyah rengi elde edemez. Bu da siyah ve beyaz renkler arasındaki kontrast farkının düşmesiyle sonuçlanır, tabiyki buda yeterli kalitede olmayan görüntü demekdir.

Ayrıca LCD Televizyonlar’daki background aydınlatma sistemi ile görüntü sinyalinden gelen renklerin yaklaşık %70-%75’i ekrana yansıtılabilir. Bütün bunların dışında, background aydınlatmayı sağlayan floresanın sürekli açık kalması yüzünden LCD Televizyon’ler LED Televizyonlara göre daha fazla elektrik harcarlar. Siz de bu ihtiyacı gelen elektrik faturanızda gayet net gözlemleyebilirsiniz. Samsung’un 46 inç’lik UN46B6000 model LED teknolojisine dayalı LED televizyonu yılda sadece 30 tl lik bir elektrik haraması yapar. Kontrast oranları nedeniyle tercih edilen ancak elektrik tüketimi nedeniyle AB ülkelerinde yasaklanan plasma tv lerin yerine LED tv lerin tercih edilmesi çok normaldir.

Aslında sizin de anladığınız gibi LED tv ler LCD ekrana sahip ancak arka aydınlatmasında floresan yerine LED ışıklandırma teknolojisini kullanan LCD tv lerdir. Plasma ve LCD tv lerden farklı olarak kendilerine özgün bir ışık sistemleri vardır. Bunların dışında LED Televizyonlarda yandan aydınlatma sistemide mevcuttur bu sistemler oldukça ince olmalarının yanında beyaz arka planlı görüntülerde ışık o kadar kuvvetli olurki izleyenlerin gözünün kamaşmasına sebep olabilir.

En iyi LED TV modellerini uygun fiyatlarla buradan alabilirsiniz.

yükleniyor